xForum
Lasso czy haczyk do usuwania kleszczy? - Wersja do druku

+- xForum (https://www.xforum.com.pl)
+-- Dział: Forum (/forum-1.html)
+--- Dział: Offtopic (/forum-20.html)
+--- Wątek: Lasso czy haczyk do usuwania kleszczy? (/thread-249.html)



Lasso czy haczyk do usuwania kleszczy? - Mehu - Wczoraj 07:18 PM

Chcę kupić coś do wyciągania kleszczy i zastanawiam się między lassem a haczykiem. Które rozwiązanie jest wygodniejsze?


RE: Lasso czy haczyk do usuwania kleszczy? - Dide - Wczoraj 07:19 PM

Oba narzędzia są przeznaczone do usuwania kleszczy, ale działają trochę inaczej. Lasso opiera się na cienkiej pętelce, którą trzeba założyć na kleszcza i zacisnąć przy skórze. Sam pomysł jest dobry, jednak wymaga pewnej wprawy, szczególnie przy małych nimfach. Haczyk lub przyrząd z dwiema końcówkami jest bardziej uniwersalny, ponieważ można go dopasować do wielkości pasożyta i wsunąć pod jego ciało. Według artykułu https://pogotowiekleszczowe.pl/artykuly/peseta-lasso-karta-haczyk-lub-hak-porownanie-metod-do-usuwania-kleszcza/ takie rozwiązanie sprawdza się zarówno u ludzi, jak i zwierząt oraz na różnych etapach rozwoju kleszcza.